Canon PowerShot G10

 

 

Felépítés

A Canon G10, ez a viszonylag aprócska digitális fényképezőgép, az egyik, ha nem "a" legjobban összerakott fényképezőgép a Canon-tól, amit csak valaha láttam. A felhasznált anyagok minősége egészen kiváló. Sokkal inkább tűnik elpusztíthatatlannak, mint például a vele szinte egyidőben vásárolt új DSLR vázam, az EOS 5D mark II. Sajnos a minőség és az átgondoltság nem ugyanaz, így bár a G10-et öröm kézbe venni, használata néha nehézkes, leginkább a rosszul elhelyezett kezelőszervek miatt.

A tetején lévő három vezérlőtárcsa nagyon praktikus, és bár meglehetősen kicsik, jól használhatók. Sajnos szinte minden mással baj van... A legnagyobb gond, hogy a fő vezérlő tárcsa hátul van, és nem az exponáló gomb mögött, ahol a korai "G" sorozatú gépeknél (és persze a DSLR-eknél) volt. Maga az exponálógomb is igen kicsi, a zoomkar nemkülönben. A gép hátulja zsúfolásig van gombokkal, amik többsége rossz helyre került: hüvelykujjunkkal nagyon könnyen megnyomhatjuk őket, miközben a gépet tartjuk.

A gép alján természetesen van állványmenet, de nem az optikai tengely alatt. Ez panoráma felvételeknél jelenthet gondot.

A gép tetején három LED is világít, de hogy miért, azt nem tudom. Semmi értelme, semmivel sem teszi egyszerűbbé a gép éjszakai használatát. Bár látványos, az igaz. Az optikai kereső is inkább csak optikai tuning, annyira kicsi a lefedettsége, és annyira kicsi és csőszerű képet vetít a szemünkbe. Érdemben használhatatlan.

 

Kezelés

Ez a leggyorsabban kezelhető kompakt fényképezőgép, amit valaha láttam. Sajnos ennek ellemére is sokkal nehézkesebb használni, mint akár egy hasonló árú, belépő szintű DSLR gépet, de a kompaktok között ő a király. Leginkább a korai "G" sorozatnál megszokott, exponáló gomb környéki vezérlőtárcsát hiányolom. A hátulján lévő tekerentyű nagyon nehézkesen használható, és ráadásul egy zsúfolt rész közepén van, így nem nehéz véletlenül benyomni egy-két gombot.

Az újabb nagytesókhoz hasonlóan itt is találunk Cx üzemmódokat az üzemmód választó tárcsán, de sajnos csak kettőt, pedig hely lenne még egy harmadiknak is. A legfurcsább számomra az, hogy ezek a felhasználói fiókok az épp aktuális zoom állást is lementik (aminek 35mm-re vetített értékét egyébként illene látni a kijelzőn, de nem), és kiválasztáskor oda állítják az objektívet.

A hátső képernyő hatalmas és gyönyörű képe van, napfényben is könnyűszerrel használható.

 

Optika

A G10-be épített objektív 35mm-re vetítve 28 és 140mm közötti fókuszhossz tartományt fed le, ami általános célra tökéletesen megfelel. Természetesen jobb lenne, ha 24mm-ről indulna és 200mm-ig tartana, de azért így sem rossz. A rajzolt kép saroktól sarokig éles már teljes nyíláson is, minimális kromatikus aberrációval a széleken.

A leglátványosabb optikai hiba, amit ez a gép produkál, az a hordósítás nagylátószögű állásban. Nem rosszabb, mint ahogyan az a legtöbb kompakt esetében tapasztalható, de nem is jobb.

 

Szenzor

A szenzor felbontása igen magas, de bizonyos esetekben azért kihasználható. Sajnos az objektív legtágabb rekesze is túl szűk az ennyire kicsi elemi szenzorokhoz, túl van a diffrakciós küszöbön. Az körömnyi szenzorral szerelt gépekbe igen fontos lenne különösen fényerős objektíveket szerelni, de ezt nem igen erőltetik a gyártók manapság, talán csak a Panasonic DMC-LX3 az egyetlen üdítő kivétel.

Ha a téma nem túl kontrasztos, és ügyesen választunk rekeszt, akkor a képek kellően élesek lesznek, akár professzionális felhasználásra is alkalmas képminőséggel. A lenti képre kattintva letölthető egy teljes méretű, feldolgozott JPG kép, ami jól példázza, hogy mire képes ez a gép, ha minden neki megfelelően alakul.

G10 (eff.117mm, f/4.5, 1/160sec., ISO80)

A zsúfolt szenzor miatt természetesen pocsékul festenek a magas érzékenységgel készített képek, szerintem ISO200 felé nem érdemes menni. Természetesen az optikai képstabilizátor nagy segítség, hogy alacsonyan tartsuk az érzékenységet, de ahogyan azt már írtam (és még fogom is), a nagy fényerő ennél is fontosabb lenne. Komolyan nem értem, hogy a kompaktok miért nem ebbe az irányba, miért az értelmetlenül magas ISO érzékenység felé fejlődnek.

Bár a képek megfelelő beállítás mellet tényleg szépek, sajnos részletgazdagság terén alulmaradnak egy 10MPxl-es DSLR géppel készített képhez képest.

 

RAW képek

A jó felépítés mellett a G10 második legnagyobb előnye a jelenlegi kompaktokkal szemben a RAW képek rögzítésének lehetősége. Ez lényegesen nagyobb szabadságot ad az utómunkálatok során, mint ha csak JPG-ben, vagy akár TIFF-ben fotóznánk. A RAW file-ok 12 bitesek csatornánként, és (a rögzített részletességhez képest) viszonylag nagyok, jellemzően 15-20MB közöttiek. Megnyitásuk a géphez gyárilag járó Canon Digital Photo Professional alkalmazással, vagy az Adobe ACR v5.2-vel (és nyílván a későbbiekkel) lehetséges.

A G10 RAW képei érezhetően kisebb beavatkozást tolerálnak, mint a DSLR gépekéi, de ez nem is meglepő. Éppen ezért nagyon fontos a helyes expozíció, aminek elérését jelentősen megkönnyíti az erre szolgáló tárcsa a gép tetején. Még szebb volna, ha láthatnánk RGB hisztogramot is, de erre nincs lehetőség.

 

Konklúzió, alternatívák

A Canon PoerShot G10 egy ügyes kompakt fényképezőgép, remek felépítéssel, viszonylag könnyű kezelhetőséggel. A képminősége jó, de nem kimagaslóan jó, a legtöbb mai kompakt hozza ezt a szintet, egy 10 megapixeles DSLR pedig jócskán túlszárnyalja. Akkor és csak akkor szabad a G10-et választani, ha fontos az erős felépítés, és a RAW képek rögzítésének lehetősége. Minden más esetben túl drága.

Ennyi pénzért, sőt, olcsóbban is, kaphatunk már kezdőknek szánt DSLR gépek alapobjektívvel, ami sokkal komolyabb képminőségre képes, különösen magas érzékenységen. Persze a jó képhez ott is kell lennünk, amikor az adott dolog történik, és az sem árt, ha van nálunk fényképezőgép. A G10 ebben nagy, ugyanis (a DSLR-ekhez képest) kicsi. Ott lehet velünk bárhol, bármikor, hogy aztán kéznél legyen, ha valami érdekes helyzet adódik.

Alapvetően elégedett vagyok vele, bár egy kicsit többre, jobbra számítottam. Nagyon sajnálom, hogy a Canon elhagyta a korábbi "G" szériás gépeknél megszokott fényerős objektíveket, pedig a nagy fényerő kimondottan előnyös lenne az ennyire kicsi szenzorral szerelt gépeknél, mint amilyen a G10 is.

Na, mindegy. Majd talán a G11...

Rabi Miklós (admin@miklosrabi.com ), Csákvár , 2009.III.01.