Canon EOS 400D @ ISO6400

 

Furcsán hangzik a cím? ISO 6400-as érzékenység egy olyan gépből, amit maximum ISO 1600-ra lehet beállítani? Nos, nem is olyan nagy dolog, csupán azt kell tennünk, amit a fényképezőgép tesz, amikor magasabb érzékenységre váltunk., és egy nagyon egyszerű húzással rögtön kiszélesíthetjük lehetőségeinket.

 

Érzékenység

A jelenlegi képérzékelő szenzoroknak egyetlen érzékenységi szintjük van, az összes további (jellemzően magasabb) szint erősítéssel készül. Ha a szenzorra kevesebb fényt engedünk, mint amit valós érzékenysége megkívánna, majd a kimeneti értékeket megnöveljük, akkor máris megnöveltük az érzékenységet. A dolog egyetlen hátránya persze az, hogy nem csak a hasznos információt, de a zajt is felerősítjük, ezért lesznek a magasabb érzékenységen készített képeink egyre zajosabbak, szemcsésebbek.

f/4.5, 1/25 sec., ISO6400

Ha tehát a fényképezőgépünkön beállítható érzékenység nem elegendő, akkor egyszerűen állítsunk be -1EV vagy -2EV expozíció korrekciót, és az érzékenységet máris megdupláztuk, megnégyszereztük. A fenti kép készítésekor a fényképezőgépem ISO 1600-ra volt állítva, de a képet két fényértékkel szándékosan alulexponáltam, hogy még megtartható záridő adódjon.

 

Kidolgozás

Az erősen sötét, és kontraszttalan kép kidolgozása nagyon egyszerű. A RAW konverzió során adjunk meg egy jó erős fordított "U" görbét, ami jelentősen megnöveli a kimeneti szinteket a középtónusokon, de a csúcsfényeket nem bántja.

A fenti kép ezzel az eljárással készült. Az eredmény persze zajos, de sokszor akár további zajszűrés nélkül is használható. Ebben az esetben egy egészen kicsit megszűrtem a zajt (NoiseNinja), növeltem a kontrasztot, és enyhén élesítettem, de ezek nem voltak túl erős beavatkozások. A Photoshop előtti és utáni képek 100%-os részletei így festenek:

Zajszűrés nélkül

Zajszűrés után

Családi fotóknál, éjszakai felvételeknél, koncertek fotózásakor bátran lehet használni ezt az eljárást, hiszen itt úgysem a hibátlan technikai megoldások, sokkal inkább a hangulat megragadása a lényeg. Bár, véleményem szerint, a minőség sem annyira rossz, kimondottan használható.

Rabi Miklós (admin@miklosrabi.com ), Csákvár , 2007.XI.23.