Zenitar 16/2.8 halszem objektív

 

Halszem objektívek

Halszem objektívekből alapvetően két típus létezik. Az egyik egy kör alakú képet rajzol a kép közepére, melynek átmérőjén a látószög 180°. Ezt a típust hívjuk cirkuláris halszemnek. A másik fajta viszont kitölti a teljes képkockát, látószöge a kép átlójában 180°. Ez utóbbi a rektanguláris halszem objektív. A Zenitar 16/2.8 az utóbbi kategóriába tartozik.

 

Teljes kockán

Nagyjából egy évig használtam egy ilyen objektívet még Canon EOS 50E filmes vázon. Teljes képkockán nagyon erősen érvényesül az objektív torzító hatása, a párhuzamosok erősen görbülnek. Tapasztalataim szerint nem túl egyszerű olyan témát találni, ahol ez előny, ahol segíti kifejezni a mondanivalónkat, vagy ahol egyszerűen csak jól mutat. Persze van pár kötelező, vicces téma (portrék magunkról, ismerősökről) de aztán hamar kifogyunk az ötletekből. valahol egyszer azt olvastam, hogy a halszemobjektív arra való, hogy szemléltetni lehessen vele az optikákról szóló szakkönyvekben a halszem objektívek hatását. Hát igen... Én úgy találtam, hogy teljes méretű nyersanyagra (film, vagy FF szenzor) tényleg túl erős a torzító hatása, és maga az effekt fogja uralni a képet, nem a téma.

Kilátás egy varsói szálloda ablakából

 

Fenyves a Bükkben

 

Naplemente a Velence-tónál

Amint a képeken is látszik, nagyon erősen görbülnek a párhuzamosok, és ezt tényleg nem könnyű kreatívan használni. Az ilyen képek elég hamar unalmasak lesznek, nagyon egyformának hatnak. Én mint ahogyan írtam is, nagyjából egy évig próbálkoztam, aztán eladtam.

 

APS-C szenzoron

Úgy hozta a sors, hogy a minap ismét lehetőségem volt kipróbálni az orosz ipar eme csodáját, de ezúttal már APS-C méretű szenzorral szerelt digitális vázon. A hatás itt már teljesen más. Mivel a szenzor kisebb mint a diafilm egy kockája, így a leginkább torzított képszélek lekerülnek a képről. A keletkezett kép sokkal természetesebb, a párhuzamosok torzulása sokkal kevésbé nyilvánvaló. Rengeteg olyan téma van, ahol ekkora hordósítás még nem is feltűnő, sőt, kimondottan kedvezően is hathat a kompozícióra. Túl sok időm nem volt próbálgatni, de azért egy jobban sikerült csoportképet megmutatnék:

Okosodunk

Ahogyan az jól látható a fenti képen, a hatás itt már sokkal gyengébb. Persze a gerendák és a nyílászárók egyenesein azért tetten érhető a görbület, de a témát nem igazán zavarja. Véleményem szerint még kicsit segít is kifejezni az egy célra való koncentrálás érzetét. Persze ha valakit még ennyi torzítás is zavar, az könnyedén megszűntetheti azt a Photoshop-ban a Filter / Distort / Lens Correction utasítással.

A Remove Distoration csúszkát a +26-os értékre mozgatva a torzítás megszűnik. Persze szükség van még egy kis vágásra, de aztán már kész is. Az így kapott kép persze kisebb egy kicsivel, de az egyenesek tényleg egyenesek lesznek.

 

Felépítés

Olyan, mint minden ami orosz: elpusztíthatatlan. Egy darab vas és üveg az egész.

Ha még nem mondtam volna, ez egy manuál fókuszos objektív, ami kapható M42 menetes, Nikon F és Pentax K végekkel. Canon EOS rendszerbe természetesen az M42 kell, valamint egy adapter gyűrű. A fókusz gyűrű szépen forog, a rekesz állító gyűrű szintúgy. A kupak alakja elég speciális a beépített napellenző miatt. Nem célszerű elveszíteni. Az objektív leghátsó eleme mögé lehet becsavarni a hozzá kapott három színszűrő egyikét, és mivel valaminek mindig kell ott lennie, így adnak hozzá egy színtelent is.

 

Rajz

A halszem objektíveket sosem a tökéletes rajzolatukért szerettük. Ez a példány sem kivétel: kimondottan lágy rajzú, és nagyon erősen hajlamos a kromatikus aberrációra, különösen a széleken. Persze az ilyen objektívek jellemző témáinál ez talán nem is annyira zavaró. A képek kicsit sárgásak, és nem túl kontrasztosak, de ez a digitális világban nem igazán probléma.

 

Összefoglalás

Bár diára (vagy full frame szenzorra) kicsit vadnak találtam a halszem hatást, de úgy tűnik, hogy kisebb szenzorokon már sokkal jobb a helyzet. Kedvező ára és igen robosztus felépítése miatt jó választás lehet olyan fotósoknak, akik ezzel az objektívvel nem törekednek majd hatalmas képeket készíteni, inkább az egyedi hangulat és a kimondottan nagy látószög miatt keresnek valami ilyesmit. Ha a szép rajz is elvárás, akkor válasszuk inkább a Sigma, vagy még inkább a Canon hasonló termékét.

 

Csákvár, 2007.I.28.

 

-VISSZA AZ IROMÁNYAIMHOZ-