Gaussian Blur

 

10 évvel ezelőtt még igen egyszerű volt a recept, ha valaki erősen színezett, felhős, meseszerű képeket szeretett volna készíteni. Nem kellett mást tennie, mint a Fuji Velvia-t fűzni a gépébe, és az objektív elejére pedig becsavarni egy lágyító szűrőt. Már viszont (sajnos) e mindkét eszköz gyakorlatilag kihalt. van helyette CCD/CMOS/NMOS szenzorunk, ami így-úgy leképzi a képet és kész. Ha azonban mi továbbra is szeretnénk ilyen képeket készíteni, akkor be kell vetni a Photoshop egy újabb eszközét, a Gaussian Blur-t.

Adott a fenti kép, amiből valami fátyolosabb, álomszerűbb képet szeretnénk varázsolni. Az első lépés a digitális lágyító szűrő létrehozása, amihez a következő lépéseket kell végrehajtanunk Photoshop CS2 szoftverünkben:

  1. A jelenlegi (egyetlen) layer duplikálása (jobb klikk a Background layer-re, majd az előugró menüben a Duplicate Layer-re.

  2. Nevezzük el az új réteget beszédesen, mondjuk "Blur"-nak.

  3. Az Blur rétegre eresszünk rá egy Gaussian Blur effektet: Filter/Blur/Gaussian Blur. A lágyítás mértékéhez jó ökölszabály: 6MPx esetén 20 pixel, 8MPx esetén 25 pixel, 10MPx esetén pedig 30 pixel.

  4. Állítsuk be a Blur réteg áttűnésének erősségét (Opacity csúszka a layers segédablakban) a kívánt mértékre, ami esetünkben 80%.

Sok esetben, kicsit finomabb beállítások mellett már kész is vagyunk, de most haladjunk tovább, és tegyük a képet még ragyogóbbá. A következő lépés igen egyszerű, egyszerűen állítsuk az áttűnés módját (Blending mode) normalról Soft Light-ra, Hard Light-ra, vagy Overlay-re. Szintén használható a Lighten (világos ragyást eredményez), vagy az egész nyomasztó hatású Darken (sötét "ragyogás" lesz az eredménye) mód. Ebben az esetben a Soft Light-ot választottam, ami jócskán, de az Overlay módnál finomabban megnöveli a színek telítettségét, egyfajta belső ragyogást adva a képnek.

A gond itt már mindössze csak annyi, hogy az erőteljesebbé vált színek miatt a csúcsfények majdnem beégnek, ami már elég zavaró, ezért két lépésben, a Curves layer használatával, egyrészt csökkentettem a világosabb területek fényességét, másrész kicsit sötétítettem az egész képen a szélsőértékek bolygatása nélkül. Íme a végeredmény:

 

 

A Gaussian Blur és az áthatási módok kreatív használatával ki-ki kialakíthatja a neki leginkább tetsző hatásokat, ezzel egyedi megjelenést adva a kész képeknek. Használata azonban igényel némi önkontrollt, könnyű rászokni, és ezáltal sablonossá, egyhangúvá tenni képeinket. Szóval csak mértékkel...

 

Csákvár, 2006.XII.03

 

-VISSZA AZ IROMÁNYAIMHOZ-