Canon EOS 1000D

 

Nem volt az olyan rég, amikor a Canon nagyot fordított a digitális tükörreflexes fényképezőgépek piacán. Bejelentette a 300D-t, és ezzel elérhetővé tette a digitális fotográfiát a kispénzű amatőrök számára is. A megcélzott réteg erősen árérzékeny, nem úgy, mint a korábbi vázak vásárlói. A 300D olyan potenciális vásárlókat is a DSLR piacra vonzott, akik korábban álmodni sem mertek volna arról, hogy belátható időn belül digitális vázra tehetik optikáikat... és természetesen elindult a harc ezekért a vásárlókért. A Nikon, az Olympus, a Pentax sorra hozta ki olcsó vázait. Termékeik igen hasonló tudásúak voltak, közel azonos árszinten. Aztán a piac szépen lassan megtelt. Ideje volt új fronton támadni. Az új csodafegyver, a Canon EOS 1000D. Igen, 1000, tehát négy szemjegyű, ami a nagyon-nagyon belépő szintet jelzi a Canon-nál. Hogy miért nem 4000D? Passz. Ez a gép tehát a 450D alá van pozícionálva árfekvésben, kb.135.000,- Ft környékén lesz várható a hazai ára, ami már alig több, mint egy jobb kompaktnak.

Kell ez nekünk? Igen, nagyon is, hogy kell. A 400D szenzorával, a 350D AF rendszerével, a 450D élőképes keresőjével, Digic III processzorral, ez egy meglehetősen ügyes masina lehet. Természetesen támogatja a RAW (.CR2) formátumot, az E-TTL2 vakuzást, van benne porlerezgetés, felismeri az összes EF és EF-S optikát, stb. Azaz igazi EOS gép, nem valamiféle EF-S bajonettes kompakt. Külön öröm, hogy ez az első gép a Canon DSLR-ek történetében, ahol tudatosan visszavettek a felbontásból. A kevesebb néha több. Az auto ISO szolgáltatás szintén hasznos lehet, és az sem hátrány, hogy az ISO érték a keresőben mindig látszik.

Kicsit kisebb a keresője mint a 450D-nek, ami természetesen pentatükör, és az LCD is csak 2.5"-os.

Álljunk csak meg egy pillanatra! 10MPixel, 2.5"-os LCD, porlerezgetés... De hát én pont ilyen gépet hordok most is magammal! Mert hát nagyon úgy fest, hogy az 1000D nem más, mint egy ráncfelvarrt 400D, kicsit visszafogott AF rendszerrel (csak 7 pont). A két AF pontért cserébe viszont kapunk élőképet és Digic III-at. Nem kell a 450D feleslegesen apró elemi szenzorai miatti zajjal bajlódni, és a 14bites képek megnövekedett file mérete sem probléma, mivel az 1000D maradt 12biten. A kevesebb néha több.


Míg a 450D-t  a Canon megpróbálta telezsúfolni olyan haszontalan újdonságokkal, amiket egy kezdő "profinak" lát, addig ez a gép fotózásra készült. Ne mondja nekem senki, hogy a spot fénymérésnek van értelme az RGB hisztogram korában! A spotmérő a műszaki gépekhez kell, Ansel Adams zóna módszerének alkalmazásánál. Mi értelme a csillió AF pontnak, ha a szemvezérlést valamiért kiölte a Canon a gépeiből? Csak tovább tart körbenyomkodni. A 14bit pedig csak a helyet foglalja, ráadásul feleslegesen, hiszen nincs eszköz, ami meg tudna jeleníteni ennyi árnyalatot. Sebaj. Jól hangzik.
A lényeg, kérem szépen, hogy megszületett a felesleges sallangok nélküli amatőr kamera. Egy perc néma csönd.

 

Csákvár, 2008.VI.10.

 

-VISSZA AZ IROMÁNYAIMHOZ-