Canon EF 50/1.8 II.

 

Ez egy furcsa jószág.  A "leg"-ek objektíve... A legkisebb, a legolcsóbb, a legkönnyebb, a legcsúnyább... de ami a lényeg, egyike a legélesebbeknek. Persze ezt nem túl nehéz elérni, hiszen mindig is az alap objektívek voltak a legélesebbek és a legkönnyebbek. Ennek oka pedig az igen egyszerű felépítésükben rejlik: már négy lencséből is lehet gyakorlatilag tökéletes képet rajzoló alap objektívet készíteni. A Canon ezt most épp hat, Gauss-féle elrendezésben elhelyezett lencséből oldotta meg, ami még mindig nem túl sok (a kis 18-55-ős kit objektív 11 elemből épül fel). A kevés lencse pedig több szempontból is előny. Egyrészt olcsóbbá teszi az objektívet, hiszen egyszerűbb gyártani, másrészt könnyebbé és kisebbé. Ami igazán fontos az viszont az, hogy általánosságban elmondható: minél kevesebb optikai elemen halad keresztül a fény, a leképzett kép annál élesebb lesz. Így tehát nem csoda, hogy ez a maroknyi kis műanyag egyike a Canon legélesebb objektíveinek.

 

 

 

f/8, 1/160sec., ISO400

Felépítés

Hát igen... Azért ennyi pénzért csodát nem lehet várni, a kialakítása maximálisan költség hatékony. Egy darab műanyag cső a tubus, és kész. A fókusz "gyűrű" az objektív eleje, iszonyat lötyögős, nagyon nehéz vele manuális fókusszal dolgozni. Bár az objektív szűrőmenetet tartalmazó része nem forog fókuszálás közben, szűrőzése mégsem ajánlott Sok netes véleményben olvasható, hogy nagyon könyű az AF motort tönkretenni úgy, hogy a fókuszáláskor ki-be mozgó belső tubust megütjük elölről. Erre pedig nyilván nagyobb az esély, ha egy szűrővel meghosszabbítjuk. Napellenző nem tartozék, utólag lehet megvásárolni, de mivel ez is a szűrőmenethez kapcsolódik egy adapter segítségével, így ez sem ajánlott. A frontlencse így is épp elég méllyen van, felesleges tovább árnyékolni.

Sajnos a külsejére maximálisan igaz: annyit kapunk, amennyit fizettünk.

Nagy kár, hogy a korábbi verziót, aminek még volt távolság skálája, normálisabb fókuszgyűrűje, sikerült lebutítani. Mivel az optikához egyáltalán nem nyúltak, így a mrk. II. kizárólag anyagi megfontolásokból alakult át ilyenné... Talán nem véletlen, hogy az első verziót még ma is kb. 50%-al drágábban lehet (természetesen használtan) beszerezni, mint az újat az üzletekben.

 

AF

Naná, hogy nem USM, így kézi rásegítésre, utánállításra AF módban nincs lehetőség. Viszont annak ellenére, hogy csak egy kis mikró motor hajtja, egészen gyors és csendes. A pontosságával nincs különösebb baj, de amikor-néha-néha téveszt, azt a viszonylag nagy fényerő (kis mélységélesség) miatt könnyű kiszúrni.

 

Használat közben

A legnagyobb előnye számomra az aprócska mérete. A 400D vázzal (vagy bármelyik hasonló méretűn) olyan kicsi, hogy egy kezemben elfér. A legtöbb ma kapható bridge kamera nagyobb nála. Ez a kis méret lehetővé teszi, hogy feltűnés nélkül fotózzunk vele utcán, emberek között. Szinte senkinek nem tűnik fel, így mindenki természetesen viselkedik, alkalmi modelleim nem fordulnak el, vagy kezdenek pofákat vágni. Éppen ezért utca portré fotózásra maximálisan alkalmas. A látószöge ugyan nem túl szűk, így jócskán közel kell kerülni a kiszemelt áldozathoz, de ez ritkán ütközik nehézségekbe. Az emberek többsége megszokta már, hogy manapság mindenkinek valamilyen digitális gép lóg a kezébe.

Az alábbi képeket a miskolci Búza téren készítettem, a halottak napját megelőző hétvégi virágpiacon. A nagy tülekedésben igazán nem volt nehéz közel kerülni hozzájuk...

f/8, 1/100sec., ISO200

 

f/5, 1/320sec., ISO200

 

Rajz

Az objektív éles, de természetesen nem teljes nyíláson. f/2.5-től szűkebb rekesz beállítás mellett viszont nem lehet rá panasz. Az egyetlen problémám vele az életlen részeken megjelenő fényfoltok nem túl körszerű leképzése, melynek oka a teljesen közönséges 5 részből álló rekesz.

 

Összefoglalva

Ez egy jó objektív, ott lenne a helye mindenki táskájában. Jól jön sötét, belső helyeken, jól jön portrékhoz, és ideális a látószöge a családi fotókhoz is. 130 gramm műanyagnál talán hasznosabb dolgot is lehet vásárolni kb. 26 000,- Ft-ért, de ha megtanulunk együtt élni a hibáival, akkor igazán remek szerszámunkká válhat. Maximálisan ajánlott.

Rabi Miklós (admin@miklosrabi.com ), Csákvár , 2009.II.25.