Layer mask
Az előző pár írásomban bemutattam az általam leginkább használt módosító rétegeket (layer). Ezek bemutatásakor azonban mindig azt feltételeztem, hogy hatásuk a kép egész területén kívánatos. Aztán persze vannak azok az esetek, amikor csak itt-ott akarunk változtatni valamit, a kép többi részét úgy találjuk jónak, ahogy az van. Ilyen esetekben jön jól az úgynevezett maszkolás, amikor egy adott layer hatását korlátozhatjuk a kép bizonyos részeire.
Minden esetben, amikor létrehozunk egy új layer-t, kapunk hozzá egy átlátszó maszkot is. A maszk átlátszó részét annak fehér területei jelzik, így a fenti ábrán látható üres, fehér maszkok az egész képen teljesen átlátszók, magyarán annak minden részére érvényes a hozzájuk tartozó módosító réteg. Minél sötétebb egy adott helyen a maszk, annál kevésbé érvényesül az adott helyen a módosító réteg hatása. Ha pedig valahol teljesen fekete (0, 0, 0), akkor ott egyáltalán nem változtat.
Ha valami okból szeretnénk kitörölni egyiküket, akkor az egérrel fogjuk meg, és dobjuk az ablak jobb alsó sarkában lévő kuka ikonra.
Két alapvető technika létezik: a layer pár kisebb folt kivételével mindenhol hat, vagy pont fordítva: csak pár kisebb területre érvényes. Az első megoldásnál a maszk alapvetően fehér, pár kisebb fekete folttal. Természetesen a második esetben mindez pont fordítva van.
Maszkolás ecsettel
Ez a legegyszerűbb megoldás, amit akkor célszerű használni, ha a maszk alakja semmi egyéb módon nem alakítható ki, illetve csak pár foltból áll, szabálytalan alakú.
A fent, Csiga szerelem című képemnél, mindkét módosító réteg maszkolva van. Az élesítést csupán a csigákra, míg a lágyítást az őket körülvevő fűre engedélyeztem. Az ilyen maszkok készítésének lépései:
Hozzunk létre egy üres fehér, tehát átlátszó (Layer / Layer Mask / Reveal All), vagy egy fekete, tehát átlátszatlan (Layer / Layer Mask / Hide All) maszkot, ha ez még nincs meg.
Jelöljük ki a maszkot a Layers ablakban, egyszer kattintással.
Válasszuk ki az ecset eszközt ("B" billentyű), és állítsunk be fehér vagy fekete színt, valamint a szükséges átmérőt. A legtöbb esetben célszerű lágy ecsetet használni (Hardness: 0%) a szép átmenetekhez.
A képen az ecsettel fessük át azt a területet amit elrejteni, vagy épp felfedni szeretnénk.
Ha valahol túlfestettünk, akkor az "X" gombbal váltsunk színt, és javítsuk a hibát.
Átmenetes szűrő
Ez a jellemzően az ég enyhe sötétítésére használt szűrőzési technika is igen egyszerűen leképezhető ügyes maszkolással. A technika nagyon hasonlít az előzőhöz:
Hozzunk éltre egy olyan módosító réteget, ami az eget a kívánt árnyalatúra sötétíti. A kép többi részével ne törődjünk.
A maszkra a fekete-fehér gradiens eszköz ("G" billentyű) segítségével készítsünk el egy átmenetes maszkot.
Ecsettel javítsuk, ha szükséges.
Persze rengeteg egyéb, kreatív módját találhatjuk még a maszkolásnak, de a lényeg minden esetben ez: feketévé kell tenni a maszk azon részét, ahol nem szeretnénk hogy érvényesítse hatását. Jó próbálkozást!
Csákvár, 2007.II.07.