Garmin Oregon 450

Valamikor 2009. augusztusában egysze csak arra ébredtem, hogy nekem ki kell próbálni a geocaching nevű játékot. Jó mókának ígérkezett, és a fiam is mutatott némi hajlandóságot a dologra, így belevágtam. A dolog visznylag egyszerű: adott koordinátákon elrejtett ládákat (értsd: hűtődoboz) kell megkeresni, a bennük lévő jelszóval a találatot igazolni, és a szintén bennük lévő aprócska ajándékokat (értsd: műanyag vacakok) csere-berélni. A megtaláláshoz persze szükség van egy hordozható GPS-re, így gyorsan vettem is egy igen egyszerű típust, egy használt, de tökéletes állapotú Garmin GPS 60-at. 

A készülék tényleg nagyon egyszerű volt, nem tudott térképeket kezelni, csupán pontokat és útvonalakat. Ez azt jelenti, hogy csupán azt tudta megmutatni, hogy aktuális helyzetemtől merre és milyen távolságra található a láda. Pontosabban a hűtődoboz. Fel lehet ezt fogni kihívásként is, de párszor már megjártuk a fiammal, hiszen két pont között csak a matekban az egyenes a legrövidebb út.

Ötven megtalálás után aztán megleptem magunkat egy valódi nagyágyúval, a jelenlegi túra készülékek második legerősebb játékosával, a Garmin Oregon 450-vel. A csúcsmodell, az 550-es csupán annyiban több, hogy tartalmaz egy beépített 3MP-s digitális fényképezőgépet. Mivel az én hátizsákom szitén tartalmaz egy beépített 21MP-s gépet, így erre az extrára már igazán nem volt szükségem.

Valahol Bokod mellett

Az új kütyü egészen hihetetlen. Kicsi, erős, szines érintőképernyős, ami tényleg szépen működik. A készülék vízálló: IPX7-es védelmű. Ez egy picivel megfoghatóbb deffiníció, mint a Canon vázak "időjárásálló" szigetelése.

A készüléken egyetlen igazi gomb van, minden másra ott a képernyő. Az adatok áttöltéséhez ellátták egy miniUSB csatlakozóval is, ezen keresztül megtápolható is, pl. autóban. Egyéb esetekben két darab AA elem vagy akku működteti. Van benne hely továbbá egy maximálisan 4GB-os microSD kártynak is, ezen tárolhatjuk térképeinket, fényképeinket (van benne fotó nézegető).

Persze a készülék maga mit sem ér térképek nélkül. Mikor a készüléket vettem (2010. április) adtak hozzá akciósan egy Magyaroszág országúti navigációs (NaviGuide) és topográgiai (TopoGuide) térképet is, valamint rátöltve egy topográfiai világtérképet. Jópofa dolgok ezek, de egyik sincs olan hasznos, mint az ingyen letölthető Turistautak térkép. Utóbbi nagyon részletes, minden eldugott kis ösvényt tartalmaz, továbbá rengeteg látnivaló koordinátáját (Point Of Interest aka. POI). Lelkes fanatikusok önkéntes munkája, és mint minden ilyen, bőven jobb, mint bármelyik fizetős megoldás. Külföldi útjaimhoz az openmaps-ról fogom leszedni a térképeket. Állítólag azok is jók.

Ha esetleg több térképünk is lenne az adott területről, akkor azok színes fóliaként egymásra helyezhetők, mivel ez a Garmin már több térképet is képes egyidejűleg tárolni és kezelni. Külön piros pont jár a digitális 3D-s iránytűért, amivel állóhelyzetben is be tudjuk lőni a helyes irányt. Korábbi eszközöm erre csupán mozgás közben volt képes. Azét 3D-s, mivel még vízszintesen sem kell tartani.

Természetesen lehet vele útvonalat terveztetni, ha a rátöltött térkép erre alkalmas. Ez nyilván kocsiban (létezik hozzá autós tartó és töltő) és bringán (már megrendeltem a tartót) lehet igazán praktikus.

Összefoglalva

Ez egy kütyü, egy jópofa játékszer, semmi több. Viszont annak nagyon jó, egyszerűen nem lehet letenni, és ez benne a lényeg. Baromi motiváló, hiszen ha megvan, menni kell. Menni kell, hogy használni, nyomkodni lehessen. Odakint. Gyalog, bringán, hajón, mindegy, de kint, a szabadban. 

Rabi Miklós (admin@miklosrabi.com ), Csákvár , 2010.IV.13.