Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

Nem mondanám, hogy kiforrott a véleményem az alapzoomok szükségességéről. Egyszer úgy vagyok vele, hogy talán ez az egyetlen tartomány, amire igazából szükségem van, máskor viszont értelmetlen tartom a nagylátó és a tele közé egy harmadik objektívet is illeszteni. Most éppen, miközben ezeket a sorokat írom, úgy gondolom, hogy egy objektíves kirándulásokhoz az egyik jó választás egy alapzoom lehet (a másik egy fix normál). Ha viszont két objektívvel indulok, akkor erre a tartományra nincs szükségem.

Épp a bizonytalanságom miatt gondoltam úgy, hogy az alapzoomos fényképészet (újbóli) felfedezéséhez elegendő lenne valami olcsó kis kit objektív is. Kicsit nézelődve az interneten, sok igen pozitív véleményt találtam a filmes korszak műanyag zoomjáról, a 28-80D-ről. Így aztán nem is vacakoltam sokat, mikor két 77mm-es Nikon objektívsapka áráért találtam egy kiváló állapotú használt példányt.

Nikon D600 + Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

 

 

Felépítés

Minden relatív. Kétségtelenül ez a leggyengébb, legolcsóbb felépítésű objektív, amit csak az utóbbi öt évben használtam. Ennek ellenére, figyelembe véve az árát, illetve a mai “modern” kit objektívek felépítését, azt kell hogy mondjam: nem is annyira rossz. Mindene műanyag, beleértve sajnos a bajonettet is, de ez a műanyag viszonylag jó fajta, erősnek tűnik. A zoomgyűrű nagyon széles és gumírozott, szépen forog. Egyetlen hibája, hogy a 28-35mm tartomány nagyon szűkre sikerült, nehéz pontosan beállítani a szükséges képkivágást. Viszonylag normális fókusz gyűrű is került az objektívre, nem a tubus első részét kell közvetlenül csavargatni, mint ahogy az manapság szokás.

A gyűrűk tekergetése közben a tubus első része ki-be mozog, valamint élességállítás közben sajnos még forog is. A szűrőmenet is műanyagból készült, és 58mm átmérőjű.

Sajnos napellenző nem jár hozzá, ha úgy tartja úri kedvünk megvehetjük külön. HB-20 néven kapható, mind a mai napig.

 

AF/MF

Az objektív nem rendelkezik beépített fókuszmotorral, a vázban lévő hajtja meg. Ahogyan az ennél a megoldásnál minden esetben borítékolható, az élességállítás hangos, de használhatóan gyors és pontos. MF módot a vázon tudunk kapcsolni, az objektív nem rendelkezik saját AF/MF kapcsolóval.

A kézi élességállítás kicsit körülményes a vékonyka fókuszgyűrű miatt és nincs fix végtelen.

Lada

Nikon D600 + Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

 

Kompatibilitás

Ez egy AF-D objektív. Rendelkezik rekeszállító gyűrűvel, képes tárgytávolság és EXIF információt adni a váz felé, de nincs saját fókuszmotorja. Tökéletesen működik az összes AF filmes vázon és a fókuszmotoros DSLR-eken is.

 

VR

Ez sajnos nincs. Stabil kéz és magas érzékenység vagy állvány jelenthetik a megoldást. Én általában a gépre bízom az érzékenység beállítását ha kézből fotózom, egy fényértéknyi pluszt adva magamnak a reciprok-szabályhoz képest (tehát 50mm-en 1/100 másodperc a számomra még elfogadható leghosszabb záridő).

Matyi

Nikon D600 + Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

 

Rajz

A hír igaz, ez az objektív nagyon jó. Még akkor is nagyon jó, ha nem veszem figyelembe, hogy mennyire olcsón hozzá lehet jutni manapság. A képminősége nagyon közel van a kb. huszonötször ennyibe kerülő Canon EF 24-105/4L IS USM-hez, ami nagy szó. A 28-35mm-es tartományban alig marad el a harminckétszer ennyibe kerülő Nikon 16-35/4G VR ED zoomomtól.

Az én példányom gyengéje a képsarkok felbontása a nagylátószögű tartományban. Középen már nyitva is éles, a sarkok viszont csak f/8-f/11 környékén élesednek megfelelően. Normál és tele állásban tökéletes.

A kromatikus aberráció szintje szinte nulla. Se longitudinális, se laterális CA nem rontja észrevehetően a képet. Nyitott rekesznél a sarkok legszéle észrevehetően sötétedik.

Lovasberény

Nikon D600 + Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

 

Összefoglalás

Ha egy kicsit is érdekel ez a tartomány, de nem szeretnél egy kisebb vagyont beleölni egy nagy fényerejű alapzoomba, viszont elvársz némi képminőséget, akkor ez az objektív lehet a megfelelő választás. Ha pedig jellemzően szűk rekeszen, állványról fényképezel, akkor nincs is szükséged jobbra.

Én leginkább a rövid családi kirándulásokon fogom használni, amikor is nem szeretek nagy táskát magammal cipelni. A két gyerkőc mellett pedig objektíveket cserélgetni lehetetlen küldetés. Tuti, hogy pont akkor akar az egyik valami életveszélyes trükköt végrehajtani, amikor én két objektívvel a kezemben vacakolok. :)

Képeim ezzel az objektívvel: KATT!

This entry was posted in Nikon FX, Objektív. Bookmark the permalink.

6 Responses to Nikon AF Nikkor 28-80/3.5-5.6D

  1. Bogdán Sándor says:

    Elképesztő, hogy a Nikonnál mennyire jók voltak a filmes-belépőszintű cuccok. Kíváncsi lennék az utódra is, a 28-80 G-re, lehet, hogy beszerzek egyet, megnézni mit tud a 800E-n. Én a Series E 75-150-essel kapcsolatban éltem meg hasonló felfedezést, azonos gyújtótávolságokon végig verte a 70-200 VR-emet.
    Grat, nagyon jók a képeid!

  2. tothz says:

    Mondjuk az engem is érdekelne, hogy a kettő közül melyik jobb.. Aa G vagy a D verzió..?
    Esetleg tapasztalat nincs véletlen róla..?
    üdv
    tz

  3. Jorge says:

    Jól jött nekem a leirasod, mert a d600-amhoz keresek obit ebben a tartanyban, a fotók pedig meggyőzőnek arról h nem kell drágább.
    Pont láttam egy eladót, meg is veszem, köszi!

  4. Jorge says:

    70-210?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>