Samyang 14/2.8 ED IF UMC

Nehéz sokat, vagy akár érdekes dolgokat írni egy optikailag közel tökéletes fix fókuszhosszú objektívről. Nem is fogok.

Untitled

Canon EOS 6D + Samyang 14/2.8 ED IF UMC

Felépítés

Az objektív alapvetően kicsi. A tubus átmérője alig tér el az EOS bajonett átmérőjétől. Csupán a hatalmas frontlencsénél “nő” meg, igaz, ott elég jelentősen. A frontlencse körül virágszirom alakú napellenzőt találunk, ami inkább szolgál a lencse mechanika védelmére, semmint a súrolófény kivédésére.

Ez egy manuális objektív, és mint ilyen, szépen teszi a dolgát. Mindkét gyűrű precízen, lötyögés nélkül forog. Az élességállító gyűrű jelölése teljesen pontatlan, és kb. 3/4 fordulattal tekerhető közelpontjából a végtelenbe (valójában azon jóval túl). A rekeszgyűrű fél fényértékenként kattan, kivéve az utolsó lépést, ahol f/16-ról egyből f/22-re ugrik.

A vázzal elektronikus kapcsolat nincs.

Az objektívsapka a beépített napellenzőre csúszik rá, és ott meglepően stabilan áll. Talán ez a legjobb ilyen típusú “ráhúzos” sapka, amit eddig láttam.

A táskámban alig foglalt több helyet, mint a Nikon 50/1.8G felszerelt napellenzővel.

Silos

Canon EOS 6D + Samyang 14/2.8 ED IF UMC

Rajz

A hír igaz, ez egy nagyon éles objektív. A sarkokat leszámítva már teljes nyíláson is hibátlan, de teljesítményének maximumát valahol f/8 környékén éri el. A sarkok ilyenkor sem tökéletesek, de nagyon-nagyon jók. A kép nagyja viszont borotva éles.

A sarkok nyitva sötétednek egy kicsit, de nem jelentősen. Kromatikus aberráció is csak alig-alig látható, az ACR egy kattintással megszünteti.

A nagy frontlencse ellenére meglepő, hogy csak enyhén hajlamos a becsillanásra. A Napból (vagy más pontszerű fényforrásból), lerekeszelve, hat ágú csillagot rajzol. Ekkora látószögnél komoly eséllyel kerül rá valami ilyesmi a képre, ezért gondolom úgy, hogy az ilyen objektíveknél a rekesz lamelláinak száma kiemelkedően fontos. Sajnos itt csak hat darabot találunk, ami számomra nagy negatívum.

Az egyenes vonalaknál megfigyelhetünk némi torzítást.

 

MF

Az objektívet szinte lehetetlen a kereső képe alapján élesre állítani. Ez nem gond, ha lerekeszelve, nagy tárgytávolságon használnád, de ha közeli témákra vetnéd be, akkor okozhat némi fejfájást. Számomra a nagylátószög egyik előnye hogy közel mehetek vele a témámhoz, ami viszont pontos fókuszálást igényel. Hiszen, bár a mélységélesség tartomány tényleg nagy, de ha a téma csupán 30cm-re van a szenzortól, akkor igenis keletkeznek életlen képrészek, még jócskán lerekeszelve is. Fontos tehát, hogy jó helyre fókuszáljunk, és ez az, ami nekem nem ment.

A lenti képpel alaposan megizzadtam, mire valóban az előttem lévő tányér lett éles. Nehezítésként, még félhomály is volt… Az ilyen helyzetekben a kapáslövés kizárva.

Boar steak

Canon EOS 6D + Samyang 14/2.8 ED IF UMC

Összefoglalás

A nehézkes élességállítás miatt nem igazán merném általános nagylátószögű objektívnek ajánlani, nagyon hiányzik az autofókusz. Tájképekhez viszont hibátlan. Éles, könnyű és kicsi, továbbá a torzítása sem igen okoz problémát. Ilyen, de csakis ilyen célra talán ez a jelenlegi legjobb ár/érték arányú objektív, amit manapság kaphatsz.

Köszönöm Dávidnak, hogy kipróbálhattam!

This entry was posted in Objektív. Bookmark the permalink.

14 Responses to Samyang 14/2.8 ED IF UMC

  1. scarbantia says:

    A Samyang fixek legtöbbje(14, 35, 85, 24-est nem tudom) nagyon jó darab!
    Érdemes AF visszajelző chipet ragasztani a bajonettre, és akkor jelez a gép, ha éles, meg kicsit pontosabb a fénymérés. Úgy már bőven jó cucc, és az áraik igen jók!

    • Rabi Miklós says:

      Volt rajta ragasztott chip. Sajnos kis tárgytávolságon semmit sem ért. :(

      • scarbantia says:

        Nemtom, amit én használtam az többé kevésbé jó volt(enyhe frontfocus). Igaz, csak 50/1.8-on meg 135/2.8-on használtam.
        Van ezekből is egy halom féle kínai, az eredeti orosz verzióból több verzió is van, a legújabbak programozhatóak, mintha még AF microadjustmentet is tudnának. Az EXIFbe mindenestre több mindent is be tudnak írni.

  2. scarbantia says:

    Ja, és milyen a 6D? :)

    • Rabi Miklós says:

      Örülök, hogy a Nikonra esett a választásom. Többet majd később…

      • Dávid says:

        Ez nem hangzik túl biztatóan… :)

        • Rabi Miklós says:

          Praktikusan szemlélve a dolgot, a képminősége azonos a D600-éval, a kezelhetősége más. A 6D tipikus Canon. Hét Canon váz után arra jöttem rá, hogy nekem a Nikon logikusabb és ergonómikusabb, de ez tök szubjektív.

          Na jó, a főkapcsoló az talán objektíven is szar helyen van. :)

          • Dávid says:

            NA jó elárulok egy titkot… Ezt a vázat személyesen az én igényeimre szabta a Canon azért lett ilyen :D
            Főkapcsoló ügyben elfelejtettünk egyeztetni azért lett szar helyen! Viszont nagyon bírom benne hogy mindent elérek félkézzel ami a legfontosabb nekem, és ez így van a portrémarkolattal is .

  3. Kovács Zoltán says:

    Szia, örülök az összefoglalódnak, épp most ugrottam bele egy ilyen (Pro Optic) objektívbe, jövő héten kapom kézhez, Minolta/Sony bajonettel.
    Alapvetően APS-C-n használom majd, a filmes időkben hőn szeretett 24 mm pótlására (itt 21 mm lesz).
    A kézi élességállítástól nem tartok, és kíváncsi leszek, hogy mennyire izzaszt meg a dolog az (egyébként remek nagyítású) elektronikus keresőt használva.
    Sokkal_kisebb gépem van a 6D-nél, de azért kíváncsi vagyok, hogy a 0,5 kg-os súlyát az objektívnek mennyire találod soknak?
    Köszi és üdv:
    Zoli

  4. H.Péter says:

    Scarbantia kérdésére a válasz egem is érdekel!!!

  5. FREDDY17 says:

    Élességállítás – élőkép?

  6. Lucia says:

    The biggest blogs on the Internet are ggaedt-blogs. Aside from that, how much popular interest can you expect for any idea-domain? Science nerds, having superficially “low-status” behavior, or even literate wisdom, are totally incompatible with celebrity culture, which is a mental encrustation for yokels better than burning witches and beating their children. Having a handful of on-the-radar, popular science synthesizers and notables is par for the course. I bet we have more household names now than any other age. Primitivism and anti-science postmodernism aren’t inconsiderable, but all that’s just religious treacle bubbling-up, much less pernicious now than when it was genuinely religious.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>