Hogyan csináljunk jó képeket? 19.

Szép dolog a realizmus, de nem mindig célravezető. Ha már unod a karcosan éles, hatalmas mélységélességű képeket, akkor itt az ideje, hogy elkezd nyitva használni az objektívjeidet. Rengeteg előnye van annak, ha így teszel.

Waiting for something

Canon EOS 5D mark II. + Canon EF 70-200/4L IS USM

Talán a legnyilvánvalóbb hatása, hogy a tág blende okozta szűk mélységélesség segít kiemelni a témát a környezetéből, így a szemlélő figyelme biztosan a választott témára összpontosul. De ez csupán az egyik fele a történetnek. A másik, és számomra sokkal értékesebb hozadéka a nyitott rekesszel történő fényképezésnek az optikai hibák felerősödése. Köztudott, hogy szinte minden objektív leképzési tulajdonságain javít, ha két-három fényértéknyit szűkítünk rajta. Közepes rekeszértékek környékén a jobb objektívek szinte optikai hibától mentesen rajzolnak, amit ma divat lett szeretni, de szerintem túl sokszor ad unalmas, steril megjelenést egy képnek.

They are all gone

Panasonic LUMIX DMC-GH2 + Voigtlander Nokton 25/0.95 MFT

Ezzel szemben, a nyitott rekesszel készült felvételeknek valami különös ízt kölcsönöz a sötétedő és lágy sarkok, a kromatikus és szferikus hibák objektívenként változó elegye. Különösen igaz ez a fényerős, régi objektívekre, amik néha egészen elképesztő világot festenek a szenzorunkra.

Matyi and Beni

Panasonic LUMIX DMC-GH2 + Canon nFD 50/1.2

Sajnos manapság mindenki az élesség megszállottja, így az objektíveknél egyre inkább a műszaki tökéletesség dominál a karakteres leképzéssel szemben. Persze nem kötelező mindig a legújabbat venni, így azon túl, hogy jelentős összeget takaríthatunk meg, még vissza is csempészhetünk némi régies ízvilágot a képeinkbe.

Dwarf

Nikon D600 + Nikon AF Nikkor 85/1.4D

A lényeg, hogy tudd és merd feladni az optikai tökéletesség hajszolását, valami sokkal érdekesebb, sokkal varázslatosabb kedvéért!

Néha. :)

This entry was posted in Hogyan csináljunk jó képeket?. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>