Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

Szeretem a Voigtlander objektíveket. Két típust használtam huzamosabb időn keresztül, és kettő másikat próbálgathattam párszor. Mindegyik kicsi volt, remek felépítésű és egészen elképesztő hátteret tudtak rittyenteni a témáim mögé.

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

 

Felépítés

Ez makró objektív viszont nem pont ilyen. Hatalmas, nehéz, és csak jó közepes felépítésű. A tubus három részből áll, mind a három fém. Az illeszkedésük viszont nem tökéletes. Van egy kis kotyogása az egésznek, ami nem is lenne olyan nagy baj, a műanyag objektívek rosszabbak. Nagyobb hiba, hogy a hátsó tubus szekción keresztül működtetett fókuszálásnak van egy kis holtjátéka. Nem tudom, hogy ez kopás, vagy típushiba, de meglehetősen zavaró.

Mivel az objektív nagy és fém, így kimondottan nehéz (780g). Ennek ellenére nincs rajta állvány gyűrű, ami szerintem minden makró objektívnek alapvető kiegészítője kellene hogy legyen. Hogy miért, azt már korábban leírtam itt.

Közvetlenül a rekeszgyűrű után jócskán kiszélesedik az objektív, így (főleg kesztyűben) kicsit nehéz elérni és tekerni.

A szűrőmenet 58mm-es, fém, és nem forog. Az objektív tartozéka még egy nagyon masszív, négyszögletes fém napellenző is, ami bajonett csatlakozással illeszkedik az objektív elejére.

 

Fókuszálás

A fókuszálás kézzel történik, és sajnos nem olyan puhán, mint a többi általam próbált Voigtlander objektív esetében. A tubus hátsó, legnagyobb eleme együtt forog a fókuszgyűrűvel, ami egyébként recézett és fém, viszont túl közel van a vázhoz, és nem is igazán széles. A tárgytávolság skála e mögött a gyűrű mögött látható, és mivel nagyjából másfél fordulat kell, hogy végtelen állásból 1:1-ig tekerjünk, így a számok két sorban helyezkednek el. Van a középső tubus elemen egy piros csík. Ha az előbukkan, akkor onnantól a piros számokat kell figyelni.

 

Kompatibilitás

A Nikon változat a gyári nevezéktan szerint AI-S típusú, tehát a rekeszt az objektív rekeszgyűrűjével kell állítanunk, és az objektív képes a teljes nyíláshoz viszonyított relatív fényerőt átadni a fényképezőgép felé. Ha szeretnénk a valós rekeszértéket és fókuszhosszt az EXIF-ben viszontlátni, akkor ezt be kell állítsuk a gépváz Non-CPU lens data menüpontjában. Sajnos 125mm-es állás nincs, én a 135mm-t választottam helyette.

Ha a kezdő rekeszértéket beállítjuk, akkor tökéletesen működik a mátrix fénymérés is.

Budapest panorama

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL (panoráma kép 6 fotóból)

 

Rajz

Szerencsére ez az objektív tipikus APO-Lanthar! Éles, gyakorlatilag minden rekeszen, és a hátteret valóban gyönyörűen, lágyan keni el. Pont úgy, mint távmérős kistestvére, a 90/3.5. Ha nagyon szőrszálhasogató akarok lenni, akkor talán annyit mondanék, hogy a képszéleken a maximális élesség eléréséhez nagyjából egy fényértéket kell szűkíteni a rekeszen. Ráadásul ezt a remek élességet minden tárgytávolságon hozza, nem csak makró tartományban.

Sleepy

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

Kismértékben megfigyelhetünk mind laterális, mind longitudinális kromatikus aberrációt, de a helyzet egyáltalán nem vészes. Szoftveres javítás nélkül is könnyű átsiklani felette.

Teljes nyíláson egy kicsit alacsonyabb a kontraszt, mint néhány rekeszértékkel szűkebben, de ez többnyire jól is áll azoknak a témáknak, amiket így érdemes fotózni.

Red dots

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

Ahogyan a fenti képen is látszik (pedig vágtam kicsit mindkét széléből), a sarkok sötétedése viszonylag jelentős. Persze ez könnyen javítható, ha adott esetben nem állna jól a képnek, illetve pár rekeszértékkel szűkebben el is tűnik magától.

Ice crystal

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

Az életlen részek ábrázolása példaértékű. Ami különösen meglepő, hogy nem csak a háttér, de még az előtér is szépen, krémesen mosódik el. Igaz ez nyitva, és szűk rekeszen is, amiben sokat segít a kilenc darab lekerekített lamella.

Castle of Budapest

Nikon D600 + Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

Persze ami jó a háttérnek, az nem kedvez a pontszerű fényforrások megjelenítésének. A csillagok nem túl erőteljesek még szűk rekesz mellet sem. Én az egyenes lamellákból felépített rekesz híve vagyok, de azt el kell ismernem, hogy makró (és portré) felvételekhez ez (mármint az íves) a megoldás a kedvezőbb.

 

Összefoglalás

Ez egy igazán remek optika, egy közepesen jó házban (tételezzük fel, hogy csak ennek a példánynak van holtjátéka). Nem tökéletes, mint ahogy semmi sem az, de a hibái nagyon enyhék, és igen könnyen javíthatóak a feldolgozás során.

Minden szép és jó tehát, egészen addig, míg el nem kezdünk egyet levadászni az eBay-en. Akkor jön a hideg zuhany. Mikor ezeket a sorokat írom, az árak 2450 és 3400 USD között mozognak. Vám és ÁFA nélkül. Természetesen használtan, hisz’ már nem gyártják jó ideje. Hogy ér-e ennyit? Természetesen nem, és nem azért mert rossz. Mivel egyáltalán nem az. (Na jó, azért egy állványgyűrű elférhetett volna még rajta.) Az a rideg valóság, hogy jó makró objektívet, mégpedig igen jót, jobb felépítéssel, autófókusszal, vázról vezérelhető rekesszel, akár optikai stabilizátorral is, sokkal-sokkal olcsóbban kaphatunk. A fenti ársáv aljáért kaphatunk egy új AF micro Nikkor 200/4D IF-ED-t és egy szintén új AF-S Nikkor 85/1.8G-t, hogy portrézni is legyen mivel. Természetesen vannak ennél sokkal visszafogottabb, olcsóbb megoldások is.

Az a helyzet, hogy a makró objektívek többsége igen jó. Az olcsók is, a drágák is. Így aztán egyszerűen nem racionális döntés egy ennyire drága objektívet venni és használni. Már csak azért sem, mivel az árát leginkább az alacsony gyártási darabszám és nem a használati értéke indokolja.

Köszönöm szépen Istvánnak, hogy kipróbálhattam!

This entry was posted in Nikon FX, Objektív. Bookmark the permalink.

11 Responses to Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL

  1. Fejes István says:

    Igazán szívesen.
    Nem tudom cáfolni a véleményed egyetlen pontját sem. Annyit csak, hogy én DX-en használom és ott nyilván nincs sarki életlenség illetve peremsötétedés sem.
    Általános kisteleként használom, sok szép képpel ajándékozott meg, mindenesetre azért a manuális élesség állítás néha kicsit fárasztó.
    Ami egyébként érdekes volt annak idején, hogy fotóztam egyszer párhuzamosan ezzel illetve micro Nikkor Ai-S 105-el egy nagyon halvány zöld orchideát. Ugyanaz a váz, ugyanazok a beállítások. A Nikkorral fehér lett az orchidea, a Voigtlanderrel volt valami halvány zöld színe… ez és a háttér-előtérrel való bánás teszi számomra kedvessé.
    amúgy én természetesen nem 2400-3400 usd áron jutottam hozzá, ennyit nem adtam volna érte (sőt 2400-ért el is adnám szerintem bmikor :-) ), bár fura volt, mert kinéztem magamnak (Björn Rorslett miatt), nagyon akartam egy ilyent és egyszercsak “szembe” jött.
    Komoly valószínűsége van annak, hogy épp a kissé rozoga felépítés miatt (már mint a kategóriájában) hagytak fel a gyártásával.

    • Rabi Miklós says:

      Pont azon gondolkodtam, hogy én vajon mit tennék a helyedben? Eladnám vagy megtartanám? Mivel szeretem a különlegességeket, így valószínűleg maradna. :)

  2. Hello, i believe that i saw you visited my blog thus i got here
    to go back the choose?.I am trying to find things
    to improve my site!I suppose its good enough to make use of some of your ideas!!

  3. Mikayla says:

    hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new
    from right here. I did however expertise a few technical issues using this website,
    since I experienced to reload the website many times previous to I could get it
    to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
    Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
    Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content.
    Make sure you update this again soon.

  4. Sonja says:

    Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
    when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.

  5. Sam says:

    I hardly leave comments, but i did some searching and wound
    up here Voigtlander Macro APO-Lanthar 125/2.5 SL | Rabi Miklós.

    And I do have some questions for you if you
    do not mind. Could it be only me or does it appear
    like a few of these responses look as if they are coming from brain dead individuals?
    :-P And, if you are writing on additional social sites, I’d like to keep
    up with everything fresh you have to post. Would you make a list of all of all your public
    pages like your Facebook page, twitter feed,
    or linkedin profile?

  6. Gregorio says:

    Hi Dear, are you really visiting this web page daily, if so afterward you will without doubt obtain fastidious know-how.

  7. Davida says:

    Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
    I’d ask. Would you be interested in trading links
    or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours
    and I believe we could greatly benefit from each other.
    If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
    I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  8. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at
    work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
    I really like the information you present here and can’t
    wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone ..
    I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing
    blog!

    My blog … Helpdesk – http://www.human-pub.com/?p=47835 -

  9. Karry says:

    Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
    I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
    web browsers and both show the same results.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>