Sokat gondolkodtam már azon, hogy vajon mitől lesz igazán jó egy kép? Nos, nem sikerült rájönnöm a válaszra. Talán azért nem, mert nincs is rá egyetemes válasz. Van viszont egy jó csomó olyan elv, amit követve nagyobb eséllyel készíthetünk jó képeket. A most induló sorozatban ezeket igyekszem összeszedni. Olyan elvek ezek, amiket részben magam is használok, részben pedig tudom, hogy néha-néha igazán használhatnám.
Akárhány elvet is sikerül majd összeszednem, a lista sosem lehet teljes, hiszen az újszerűség, a konvenciókkal való szakítás pont az egyik, ha nem épp a legalapvetőbb elv, ami mentén jó fényképeket készíthetünk.
A mai, első javaslatom mégsem ez, hanem valami sokkal egyszerűbb és kellemesebb: legyen izgalmas életed! Az, aki sokfelé jár, sok érdekes emberrel találkozik, nagyobb eséllyel lő jó képeket, mint az, aki alig mozdul ki.
Canon EOS 5D mark II + Canon EF 24-105/4L IS USM
Panasonic LUMIX DMC-GH2 + Panasonic LUMIX 14-140/4.0-5.8 HD
Sokkal fontosabb oda menni, ahol valami érdekes van, mint otthon ülni és a méregdrága felszerelésünket simogatni.
“Sokat gondolkodtam már azon, hogy vajon mitől lesz igazán jó egy kép? Nos, nem sikerült rájönnöm a válaszra.” –> Nekem sem, de meghallgattam a 88 éves Szipál Márton véleményét erről a kérdésről, és azt mondta, hogy a gép nem számít (középkategóriás kompakttal fotóz mostanában), a jó kép “formadús”, geometriai formákban gazdag legyen, jól komponált, akkor kellemes szemlélni, akkor lesz “jó”. (Persze sok mást is említett, de ez a legfontosabb.)
Igen, ez az egyik klisé. A másik a minimalizmus, a harmadik a (szándékolt) komponalatlansag, stb. Van pár.