Az emberi szem éleslátási tartományával kb. megegyező látószöget szokás “normál” látószögnek, az ilyen objektívet pedig normál objektívnek hívni. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen objektív kb. úgy képezi le a teret, mint a szemünk, tehát az elkészült felvételen nagyjából az jelenik majd meg, amit látunk, láttunk a gomb megnyomásakor.
Márpedig amit minden nap látunk, az megszokott és unalmas. Akkor mégis hogy lehetséges, hogy a történelem legjobb felvételei mind valahol ezen látószög közelében születtek? Hiszem, hogy nincs itt semmi ellentmondás, hanem pont fordítva: az összefüggés ok-okozati.
Mivel maga az objektív, pontosabban annak leképezési módja, unalmas, így nincs más mód egy jó kép elkészítésére, mint a precíz kompozíció és a megfelelően tálalt, érdekes téma. Ez kényszeríti a fotóst arra, hogy átgondoltabban dolgozzon, hiszen mindezek nélkül egy normál látószögön készített kép igazán ócska tud lenni.
Divat manapság egy képet valamilyen műszaki megoldás, egy erős effekt köré felépíteni, pedig nincs erősebb, mint a jó kompozíció és a témához illő, helyes ábrázolás. Egyéb “eszköze” nem lévén, pont ennek a megtanulásában, elérésében segíthet egy normál objektív.
te melyik objektivet tekintenéd normálnak?
ORsi,
ahol az objektív gyútávja (szinte teljesen) megegyezik a fényképezőgép érzékelőjének átmérőjével.
—
Miki,
én talán nem is a látószöget, hanem a perspektívát hangsúlyoznám.
A perspektíva nem függ a látószögtől, csak a tárgytávolságtól. Állj meg egy helyben, és készíts egy nagylátószögű képet, majd ugyan onnan egy másikat telével. Ha megfelelő módon kivágod a nagylátós közepét, pont ugyan azt fogod kapni (persze kisebb felbontásban).
Most nézem, hülyeséget írtam… nem átmérő, hanem átló.
köszi a választ. *khhhmmmm* az olympus pen ep-2 esetében ez mennyi lenne?
különben ma jön ki a sigma 30/2,8 EX DN MFT
Ami pont úgy fog rajzolni, mint egy 60/5.6 fullframe szenzoron. Persze nincs olyan, hogy “rossz” fókuszhossz, így inkább csak azt mondanám, hogy szokatlan.
21,64mm
Vagyis pl. a Pana 20mm F1.7 számszakilag kvázi tökéletes alapobi. Meg fényerőben, meg képminőségben is.
(Sigma 30: fixhez képest nem kiemelkedő fényerő, de legalább alapobinak hosszú, kistelének rövid…)
köszönöm. pont most adtam el a 20/1.7-est és várom, hogy megérkezzen a panasonic 25/1.4.
Minden szempontból előrelépés lesz, majd meglátod! Jó fényeket hozzá!