Prémium kategória

Nem új a hír, hogy a Panasonic hamarosan bemutat két nagy fényerejű zoom objektívet, 14-35mm és 35-100mm fókuszhosszakkal. A legújabb hírek szerint valószínűsíthető, hogy a fényerő fix f/2.0 lesz, és az új objektívek időjárás-álló kivitelben készülnek majd.

Biztos vagyok benne, hogy az ár megrázóan magas lesz, legalábbis idehaza. Figyelembe véve a gyengélkedő Forintot, és az általános magyar kereskedői mentalitást, valahová 4-500eFt közé saccolnám a kezdő árat. Ami természetesen majd nem fog csökkenni, szemben a nyugati árakkal.

Ennek ellenére ez jó hír, még akkor is, ha ezek az új termékek nyilvánvalóan elérhetetlenek lesznek a többség számára (annak ellenére, hogy mindenki ezekért az objektívekért sír a rendszer bemutatása óta, kétlem, hogy nagy lenne majd a sorbanállás…). A prémium kategória bejelentése nagyon fontos és hasznos lépés a gyártó számára, mivel új vevőket vonz. Három módon:

1. Titkon mindenki a felső kategóriás eszközökre vágyik, akkor is ha tudja, sosem engedheti majd meg magának, hogy megvegye őket. Mégis, szeretjük nyitva hagyni ezt az utat, tudni, hogy “majd egyszer, talán” továbbfejleszthetjük meglévő eszközparkunkat. Elég csupán megnézni a Canon EF-S, Nikon DX objektívekről szóló on-line beszélgetéseket. Rengetegen érvelnek az értelmetlenségük mellett azzal az indokkal, hogy kidobott pénz minden rájuk költött peták, hiszen “ha majd full frame-re váltok, adhatom el bagóért.” Pedig valószínűleg a többségük sosem fog váltani.

Meggyőződésem, hogy minden rendszernek kell hogy legyen “csúcsa”. Kell lennie olyan eszközöknek, amikre vágyva beléphetnek az új vásárlók, és megvehetik első, alacsonyabb kategóriás szettjüket. Úgy gondolom, visszatartó erő lehet a prémium kategória hiánya, mivel egy ilyen rendszerben bizonyosan sosem érhetjük el a csúcsot.

2. A prémium kategória léte egyértelmű jele a gyártó elkötelezettségének és a rendszerbe vetett hitének. Ez különösen fontos üzenet az olyan fiatal rendszerek esetében, mint amilyen a micro4/3, mivel segít meggyőzni a kétkedőket, hogy tartósan a kiválasztott rendszerben maradhatnak, és használhatják annak már megvásárolt elemeit.

3. Végül, de nem utolsó sorban, nyilvánvalóan vannak olyanok, akik számára ezek az eszközök lesznek majd a váltás/belépés közvetlen okai.

A több vevő pedig több bevételt jelent, ami segít meggyőzni a gyártó urait, hogy érdemes kicsit megnövelni az R&D büdzsét. A nagyobb R&D büdzsé pedig előbb-utóbb új (és remélhetőleg még jobb) termékeket fial majd.

Persze ez csak a kezdet, egy fecske két objektív még nem csinál nyarat. Kell még pár további újdonság. Nagyon hiányzik egy vagy többi felső kategóriás, fényerős, természetesen optikailag stabilizált nagytele (mondjuk 150/2.0 és 300/2.8), egy fényerősebb nagylátó zoom (mondjuk 7-17/2.8), talán egy hosszabb makró (mondjuk 75/2.8), de mindenek előtt egy komoly váz. Strapabíró, szigetelt, opcionális vertikális markolattal, két kártyahellyel, WiFi-vel, Bluetooth kommunikációval, stb.

Remélem, hogy 2012-ben ebből a listából még valósul egy-két további elem. Az irány jó, nagyon remélem, hogy tartják. :)

This entry was posted in micro 4/3. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>