Időjárásálló

Soha életemben nem volt egyetlen időjárásálló (szigetelt, tömített) fényképezőgépem sem. Soha. Ennek ellenére elég gyakran használtam mindet esőben és hóban. Sivatagban még sajnos nem voltam. :(

Egyetlen alkalommal volt csak problémám. Két éve Kínában, egy nagyon erős esőzésben, beázott a Canon 5D mark II vázam egy kicsit, és a hátsó joystick csak egy irányban működött. Visszaérve a szállodába a légkondis szoba reggelre kiszárította, és a probléma megszűnt.

Weather sealing?

Más gondom sosem volt, és remélem nem is lesz. Pár alapvető szabályt betartva, tapasztalataim alapján, a mai gépek képesek elviselni szinte mindent, amit még én is. Ez a pár szabály a következő:

  1. Csak akkor veszem elő a gépet, ha fényképezek. Előtte, utána védett helyen van, például táskában vagy az esőkabátom alatt. Igyekszem fejben komponálni, és csak ha biztos vagyok benne, hogy jó lesz a kép, akkor előszedni a fényképezőgépet.
  2. Nem cserélek objektívet. Ez azt jelenti, hogy csak azzal az eggyel indulok útnak, amit végig használni tudok majd. Belső zoomos vagy fix objektívek az igaziak, de nekem sosem volt gondom a “méretváltó” zoomokkal sem.
  3. Kifelé is, befelé is, időt hagyok a gépnek, hogy átvegye a környezeti hőmérsékletet. A lehűlt felszerelésen nem olvad el a hó, még ha a nyakunkba is szakad egy fáról egy jó nagy kupac, gond nélkül lerázhatjuk. A lakásba visszaérve a táskában hagyom, míg fel nem melegszik, hogy ne kondenzálódjon rajta és benne a levegő páratartalma.
  4. Nem vagyok nagy barátja az UV szűrőknek, ilyenkor mégis használok. Napellenzőt szintén, és az objektívet mindig lefelé fordítva tartom, ha csak tehetem.
  5. Nem fotózok széllel szemben.

Ennyi az egész. Jó túrázást, éljen a tél! :D

This entry was posted in Fényképezőgép. Bookmark the permalink.

4 Responses to Időjárásálló

  1. scarbantia says:

    A páralecsapódásra nagyon jó megoldás egy nejlonzacskó, ugyanis akkor csak egy kicsi légréteg veszi körül a gépet, amiből érdemben nem tud nedvesség lecsapódni, viszont így hamarabb felmelegszik, mint táskában. Illetve a kártyát is könnyebb kiszedni a gépből páralecsapódás nélkül.

  2. Andras Csore - Macskafaraok says:

    Hasonló ’ óvatosság’ esetén, személyese tapasztalat alapján: Oly E-520, Oly ’Pen’ E-P2 mindenféle objektívvel (sok régi manual): kis eső (light rain), kis havazás, kis tengervíz ráfröccsen, stb., no problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>