12mm vs. 14mm (24mm vs. 28mm)

A mondat, mely szerint “nekem szükségem van a 24mm-re”, egyidős az első olyan alap zoomokkal, amelyek már nem 28, hanem 24mm-nél kezdődtek. Rendszertől és szenzor mérettől függetlenül, elhangzott már trillió alkalommal.

Legújabban épp a micro 4/3 háza táján hallani. Eleinte az Olympus 12 vs. Panasonic 14 összehasonlítások, mostanában pedig az Olympus 12-50 zoom kapcsán. A következő két képen jól megfigyelhető a 2mm (micro 4/3 esetében) fókuszhossz eltérés okozta látószög különbség:

A 12mm bemutatására az Olympus 12/2.0 fix objektívet, a 14mm-re pedig a Panasonic 14-140mm zoomot használtam, aminek a kezdő fókuszhossza szinte biztosan nem 14mm. A zoomoknál szokás kicsit csalni “befelé”.

Van különbség? Van. Óriási? Ezt mindenki döntse el maga.

This entry was posted in micro 4/3, Objektív. Bookmark the permalink.

7 Responses to 12mm vs. 14mm (24mm vs. 28mm)

  1. sakac says:

    Két lépés hátra kb ennyi lehet.

  2. madgie says:

    A 14/2.5 továbbra is verhetetlen ár/érték arányú (bár arról pont nem írsz itt) :)

  3. Fejes István says:

    A különbség sztem jelentős. De hogy TÉNYLEG kell-e mindenkinek ekv. 24 (vagy még jóval nagyobb látószögű) objektív, az kérdés. Nekem ugyan van ekv. 18-36 (Nikkor 12-24/4), de egyértelmű, hogy nem változ a Sigma 8-16-ra (pedig jobb, élesebb, látványosan nagyobb látószögű, mint a 12-24).
    Ugyanakkor van 28 mm-es fixem, amivel fotóztam FF D700-on. Elégnek tűnt a látószög, különösen annak fényében, hogy az említett Sigma 28 már nagyon közelről képes élességet állítani, így kiválóan alkalmas perspektíva érzékeltetésére.
    Egyetértek abban Mike Johnston-nal, hogy:
    “Ultra-nagylátószög (19,20,21 vagy 24mm)

    A profik négy-öt legfontosabb objektíveinek egyike, igen hasznos eszköz művészek és művelt amatőrök számára. Használható tájképezéshez, belső terekhez, utcai fényképezésre, tömegben fotózásra és sok minden másra. Az unatkozó amatőrök is szokták használni, mint a következő, az eszközvásárlási láz enyhítésére megvásárolandó, objektív. Annak ellenére, hogy viszonylag gyakori gyújtótávolság, igen kevés fotós van aki eléggé gyakorlott vagy éleslátású ahhoz,hogy hasznára váljon egy ilyen objektív. Az igazság az, hogy sokkal több embernek van, mint ahányan jó képeket készítene vele. Brian Bower Leica könyveiben találunk példát olyan tájképfotósra, aki igazából lát is a 21mm-es objektívvel.” (http://fototipp.hu/smp35mm)

  4. Fejes István says:

    azt akartam írni: nem váltok Sigma 8-16-ra (mert már a 12-24 szélesebb vége is legtöbbször uralja a képet, nem pedig a téma

  5. Márkus András says:

    Idejöttem megtudni a tutit, aztán megint jól megkaptam :-)
    Amúgy az én válaszom: van az a lépés, amit már nem lehet megtenni hátrafelé. De hogy tényleg nem a 12 mm (mikrón) a határ, az biztos, akkor már 9 mm az alsó cél…

    • Rabi Miklós says:

      Igen, köszi! A 43rumors már lehozta őket. A két Olympus nagyon tetszik, kár, hogy nem sikerült kombinálniuk a kettőt, mondjuk egy 75/2.0 macro személyében. :) Atom drága lesz majd mindkettő, ebben biztos vagyok, de a 75/1.8-nak nem fogok tudni ellenállni, az tuti. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>