Mit csináljon a Cosina/Voigtlander legközelebb?

Nagyon elégedett vagyok a legelső micro 4/3-os Cosina/Voigtlander objektívemmel, épp ezért alig várom, hogy megjelenjenek valami újjal. Több nemzetközi fórumon is hangsúlyozzák, hogy leginkább egy portré objektív hiányzik a rendszerből, így jó volna, ha ezen dolgoznának. Elkészíthetnék például az 50/1.1 optikájuk micro 4/3-os verzióját.

Az én véleményem az, hogy ez egy nagyon értelmetlen lépés lenne. Hacsak nem raknának AF motort az objektívbe, akkor egy új micro 4/3-os verzió alig különbözne a jelenleg is kaphat Leica M végűtől. Akkor meg minek vesződni vele? Ha valakinek szüksége van egy manuális nagy fényerejű portré objektívre, akkor azt könnyedén megveheti ma is. Igen, kell hozzá adapter, de az olcsó, és amennyiben a Leica M bajonettnél maradunk, még kicsi is. Teljesen felesleges volna csak azért egy új verziót kidolgozni, hogy egy olcsó (5-10e Ft) adaptert elhagyhassunk.

Jelenleg is akad pár elérhető árú manuális objektív a piacon, amik tökéletesek portrézni. Az effajta képekhez leginkább a 40-75mm tartomány passzol 4/3 szenzoron, amikből szerencsére jócskán akad minőségi darab, új és használt egyaránt. Maradva a Cosina termékeinél a Voigtlander 40/1.4, 50/1.1, 75/2.5, valamint 75/1.8 mind elérhetőek már ma, Leica M bajonettes véggel. Az adapter pedig annyira olcsó, hogy akár mindegyik (ha több ilyet is vennénk) objektívünk végére rátehetünk egyet.

Ami viszont tényleg hiányzik, az egy jó makró objektív, és egy fényerős nagylátó. Makróból 65-75mm f/2.0-2.8 lenne (szerintem) az ideális, mindenképp állványgyűrűvel, míg nagylátóból talán egy 10mm f/1.4-nek örülnék a legjobban. A manuális fókusz egyik esetben sem jelentene igazán hátrányt, hiszen makrózni úgyis kézi fókusszal a legegyszerűbb, széles látószögnél pedig nem annyira kritikus a pontos fókuszálás, mint például a portréknál.

Ha tehetném, arra kérném a Cosina-t, hogy ezeken dolgozzon, és hagyja meg a portré tartományt a Panasonic vagy az Olympus számára. Ők készíthetnének ugyanis, szemben a Cosina-val, AF objektívet is, ami az arc detektáló fókuszálással párosítva nagyon hasznos eszköz lehetne.

This entry was posted in micro 4/3, Objektív. Bookmark the permalink.

4 Responses to Mit csináljon a Cosina/Voigtlander legközelebb?

  1. Teljesen egyetértek :)

    Most vettem egy gf2 + 14mm-es kitet, valamint hozzá egy voigtlander 28mm-es keresőt. Ez így tökéletes kis szett. De! Ha lehetne, akkor kérném :) … egy voigtlander 14mm-es 1.4-es vagy 1.2-es objektív, távolságskálával hmm… fincsi lenne.
    Ami hiányzik az af-es 14-esen objektíven az a távolságskála, mert street fotózáshoz jó lenne használi a zóna fókuszálást. Így csak a képernyőn a „távolság skálát” használhatom és a cancel felirathoz igazítom a kis vonalat :) Nem túl profi :)

    Szóval ha voigtlander akkor nagylátó :)

    Tamás

  2. Szia!

    A Voigtlaendernek igen jó nagylátószögű lencséi vannak. Ha lehetne, akkor a fényrőn dolgozhatnának egy cseppet, mert az 5,6 induló fényerőként nem minden esetben elég…
    És valóban kezdődhetne 10mm-től.
    A portré tartományt 35-től 80mm-ig én sem tartom logikusnak, ebben a tartományban hatalmas a választék a régi (m39-m42, bajonettes, c-menetes) lencsék közül.

    Attila

  3. Pataki Ferenc says:

    Ugyan én is épp most nézegetek régi manuális 50mm-es (viszonylag) nagy fényerejű objektíveket az új GH2-esemhez, mégis azt gondolom, hogy egy, az m43-as rendszerhez optimalizált objektív nagyon más lenne, mint egy a 35mm-es filmhez tervezett. Azonos képminőséghez kétszeres felbontást kell produkálni – persze kisebb területen. Nem értek az optikai tervezéshez, de arra tippelek, ez egy nagyon különböző feladat. A remélem hamarosan megszerzendő nagy fényerejű objektívra csak úgy gondolok, mint olcsó áthidaló megoldásra addig, amíg meg nem jelenik egy “igazi” ilyen objektív. Ha a Cosinának esetleg nincs is meg a kapacitása AF objektívek gyártására, majd megcsinálja a Sigma.

    • Rabi Miklós says:

      A jobb objektívek mindig is “túl voltak tervezve” a film felbontásához képest, ezért is teljesít mondjuk egy Leica vagy egy Zeiss hibátlanul a nagyobb lineáris felbontású szenzorok előtt is. Egyedül a kisebb szükséges képkör okoz némi változást (méretcsökkenést) az optikai képletben.
      Én nagyon örülök a Sigma érkezésének, de kétlem, hogy nagyfényerejű dolgokkal indítanának.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>